2016 Previous Winners

Big Bang Award for Innovation
Winner: Future Networks team, SP Energy Networks

Constellation Award for collaborative work with a customer community
Winner: Mo Bates and Shona Horn, Scottish and Southern Energy Power Distribution

Constellation Award for collaborative work with education
Winner: Inspiring Young Talent' initiative, Dwr Cymru Welsh Water

Customer Culture Award
Winner: Customer Change function team, UK Power Networks

Data Demon Award
Winner: The Asset Capture project team, SGN

Health & Safety Champion - Initiative
Winner: McNicholas Safety Day, McNicholas Construction Services

Health & Safety Champion - Individual
Winner: James Osborne, Morrison Utility Services

Hero Award - Individual
Winner: Mark Pickles, Project Manager,  European Intraday Trading, National Grid

Hero Award - Team
Winner: Shetland (multifunctional) Sewer Response Team, Scottish Water

Rising Star Award
Dual Winner: Caroline Carslaw, SSE Energy
Dual Winner: Sammy-Jo Evans, UK Power Networks

Shooting Star Award
Winner: James McStravóg, McNicholas Construction Services Limited

Supernova Award for Long Service
Dual Winner: Steve Thornton, SGN 
Dual Winner: Graham Smith, UK Power Networks 


2015 Previous Winners:

Apprentice of the Year
Winner: Ben Cross, SGN Ltd

Innovator
Winner: Alan Midwinter, SGN Ltd

Hero Award
Winner: Northumbrian WaterAid Committee, Northumbrian Water

Health & Safety
Winner: Safety, Health, Environment and Quality team, Morrison Utility Services

Customer Service
Winner: Scott Finlay, Morrison Utility Services

Long Service
Winner: Ray Morris, UK Power Networks 

Team of the Year - back office
Winner: Business Process and Systems team, Morrison Utility Services

Team of the Year - customer facing
Winner: Yorkshire Water, Morrison Utilities, Pennine Housing

Team of the Year - operational
Winner: Bristol Sewage Treatment Works (STW) operational team, GENeco

The "above and beyond" team
Dual Winner: Holbeton Bathing Waters Scheme, South West Water Delivery Alliance – H5O

The "above and beyond" individual

Dual Winner: Gareth Davies, SP Energy Networks


2014 Previous Winners:

Apprentice of the Year
Winner: David Lochhead of Scotia Gas Networks

Innovator
Winner: Scotia Gas Networks Innovation Team led by Gus McIntosh

Giving Back
Winner: Jane Morland of Northumbrian Water Group

Health & Safety
Winner: Operations General Managers team at Scotia Gas Networks

Customer Service
Winner: UK Power Networks’ website and social media team

Supply chain team of the year
Winner: Northumbrian Water with DJ & SJ Recycling for its Sludge Recycling Service

Long Service
Dual Winner: Allan Taylor of Electricity North West
Dual Winner: Maurice Temple of UK Power Networks

Team of the Year - back office
Winner: The Selectusonline team.
A collaborative procurement joint venture between Electricity North West, United Utilities,
Scottish Water, Scottish Power, Northern Powergrid and Northumbrian Water 

Team of the Year - customer facing
Winner: UK Power Networks’ website and social media team

Team of the Year - operational
Winner: UK Power Networks’ operations team for Norfolk and North Walsham

The "above and beyond" team
Dual WinnerOxford Calor Centre team
Dual Winner: Dave Owen and Clayton Pearce of Morrison Utility Services

The "above and beyond" individual
Dual Winner: Zoe Barron, Loop Customer Management
Dual Winner: Eoin Hennessy, Balfour Beatty for Bord Gais Networks